Meghívó az ünnepélyes zárórendezvényre

A Debreceni Egyetem Matematikai Intézetének, valamint a régió középiskolai matematikatanárainak közös szervezésében megrendezésre került regionális matematika szakkörök ünnepélyes zárórendezvényérnek időpontja és helyszíne:

2016. december 5. (hétfő) 16.30, Matematikai Intézet, M402.

— A zárórendezvény programja —

• Köszöntés az Intézet nevében: dr. Bessenyei Mihály egyetemi docens, oktatási felelős
  • Köszöntés a szakkörtartók nevében: Deli Lajos középiskolai tanár
  • Diofantoszi egyenletekről elemi módon (előadás): dr. Pink István egyetemi adjunktus
  • Kötetlen beszélgetés

Kivonat: A diofantoszi egyenletek olyan többismeretlenes algebrai egyenletek, melyek megoldásait az egész (vagy esetenként racionális) számok halmazában keressük. Ezen egyenletek a 3. században élt görög matematikusról, Diophantoszról kapták nevüket és napjainkban is a számelméleti kutatások középpontjában állnak. Az előadásomban néhány konkrét diofantoszi egyenletet tekintünk, és rámutatunk arra, hogy míg bizonyos diofantoszi egyenletek teljes megoldáshalmazának leírása középiskolás módszerekkel is lehetséges, addig más egyenletek megoldásához még a jelenleg ismert leghatékonyabb módszerek ismerete sem feltétlenül elegendő.