A Faragó Tibor-Díj
„A mostani határainkon belül és kívül élő magyar nép képviselőjének tekintem magam, akire rábízták a magyar ifjúság egy részének olyan oktatását, nevelését, hogy az minél alkalmasabbá váljon arra a sikeres munkálkodásra, melynek eredményeképpen a magyar nép, történelme és hagyománya alapján, elérje a népek között az őt megillető helyet, s mint ilyen, hatásosan működjék az egész emberiség boldog jövőjének építésében.” (Faragó Tibor)
Faragó Tibor világpolgári, kozmopolita szemlélete, melyet széleskörű érdeklődése és műveltsége alapoz meg (matematika, fizika, kémia, pedagógia, filozófia) csatlakozik a magyar, s éppenséggel akár a debreceni hagyományokhoz. Előbbit illetően Bolyai Farkasra, a marosvásárhelyi református kollégium matematika-, fizika- és kémiaprofesszorára, szűkebb régiónkat tekintve pedig Hatvani István munkásságára gondolhatunk, hogy csak két nevet említsünk a legnagyobbak közül. Más az idő és más a tér, a feladat azonban ugyanaz: tanítani. Élete nagy szerelme és szenvedélye volt a pedagógia, az oktatás. Kevés, ha mindezt csupán szakterületnek tekintjük. A szakma kiváló ismeretén túl és mellett, az emberi kvalitások jelentik a siker zálogát. Mindenekfölött, fiatalnak maradni a folyamatosan megújuló ifjúság világában. Ezért a fiatalkori kép (Faragó Tibor, 1929/1930, KöMaL arcképcsarnok). A kiemelkedő tanáregyéniség, tehetségnevelő és elkötelezett oktató lelkét szemlélhetjük. Ezért a Díj, melyet Faragó Tibor emlékére leányai alapítottak 2012-ben: fiatal tanárjelölteket illet, akik kiemelkedő tanulmányi eredményeik mellett a közéletben is szerepet vállalnak. A díjazott személyére pedig - megtisztelő feladatként - a Matematikai Intézet vezetősége tesz javaslatot.
Faragó Tibor életrajza
Faragó Tibor 1912. március 8-án született Debrecenben. Születési éve egybeesik a debreceni Magyar Királyi Egyetem megalapításával. Iskoláit a Debreceni Református Gimnáziumban végezte. Matematikából kiváló volt, a KöMaL (Középiskolai Matematikai Lapok) eredményes feladatmegoldói közé tartozott. 1935-ben szerezte meg matematika-fizika-kémia szakos tanári diplomáját a Debreceni Egyetemen. Négy évvel később doktorált és a miskolci Református Leánygimnázium tanára lett. 1941-ben pedagógia-filozófia szakos tanítóképző intézeti diplomát is szerzett. Az 1950/51-es tanévben a budapesti Csalogány utcai tanítónőképzőben oktatott pedagógiát és matematikát. 1949 és 1967 között a Budapesti Műszaki Egyetem docense, 1967-től 1970-ig a Villamosenergiaipari Felsőfokú Technikum tanszékvezető tanára, 1970 és 1980 között pedig a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola főiskolai tanára volt. Munkájának elismeréseképpen 1955-ben az Oktatásügy Kiváló Dolgozója, 1980-ban a Kiváló Munkáért kitüntetéseket kapta. Elhunyt 1983. március 7-én Budapesten.
Dr. Vincze Csaba DE TTK Matematikai Intézet igazgatója
A Faragó Tibor-Díj kitüntetettjei:
Kása Emese (matematika - német nyelv és kultúra, 2023)
Kiss Fruzsina (angol-matematika, 2022)
Bihari Gábor (földrajz-matematika, 2021)
Ficzere Kornélia (fizika-matematika, 2020)
Kiss Márton (fizika-matematika, 2019)
Molnár Gábor Marcell (fizika-matematika, 2018)
Homolya Ágnes (kémia-matematika, 2017)
Balogh Tamás (matematika, 2016)
Szabó József (matematika-történelem, 2015)
Végh Borbála Sára (matematika-fizika, 2014)
Bana József (matematika-fizika, 2013)
Szabó-Gyimesi Eszter (matematika-informatika, 2012)
Ady Endre: Ifjú szívekben élek
Ifjú szívekben élek s mindig tovább,
Hiába törnek életemre
Vén huncutok és gonosz ostobák,
Mert életem millió gyökerű.
Szent lázadások, vágyak s ifju hitek
Örökös urának maradni:
Nem adatik meg ez mindenkinek,
Csak aki véres, igaz életű.
Igen, én élni s hóditani fogok
Egy fájdalmas, nagy élet jussán,
Nem ér föl már szitkozódás, piszok:
Lyányok s ifjak szívei védenek.
Örök virágzás sorsa már az enyém,
Hiába törnek életemre,
Szent, mint szent sír s mint koporsó, kemény,
De virágzás, de Élet és örök.