A Debreceni Egyetem és a Debreceni Református Kollégium adott otthont szeptember 5-7. között a Reneszánsz-Barokk Kutatócsoport 55. vándorkonferenciájának. A szakmai tanácskozás központi témája Szenci Molnár Albert (1574–1634) író és fordító, zsoltárköltő, bibliakiadó, református lelkész és humanista tudós máig ható munkássága volt, amelyet születésének 450. évfordulója alkalmából idéztek fel a résztvevők.
Hírek
Tudományok titkai a Kutatók Éjszakáján A Debreceni Egyetem idén is várja a tudomány és kutatás iránt érdeklődőket szeptember 27-én, a Kutatók Éjszakáján. Az eseményen csaknem 200 programot kínálnak a látogatóknak az intézmény karai és campusai.
A Debreceni Egyetemen (DE) indított űrtudományi szakirányú továbbképzési programmal ismerkedett, valamint az űrélelmiszerek kutatásával kapcsolatos együttműködés lehetőségeit térképezte fel az intézményben tett hétfői látogatása során a Magyar Cukrász Ipartestület. A találkozón Csernoch László tudományos rektorhelyettes egyeztetett Erdélyi Balázs szakmai elnökkel.
Háromszáz szakember részvételével, a Debreceni Egyetemen rendezik a napokban a 36. Eurosensors Nemzetközi Konferenciát. A nagyszabású tudományos tanácskozás nulladik napján egy nemzetközi iskola keretén belül a PhD-hallgatók ismerkedhettek meg a legújabb eredményekkel. Hétfőn a hivatalos megnyitóval pedig kezdetét vette a háromnapos konferencia, melyre mintegy negyven országból érkeztek.
Idén is nagy sikert aratott a Debreceni Egyetem TTK Nyári Tábora. A 11. alkalommal életre hívott, középiskolásoknak meghirdetett táborban ezúttal 105 szerencsés diák vehetett részt, akik innovatív kutatási projektekbe kapcsolódhattak be, emellett pedig a kar intézeteivel és képzéseivel ismerkedhettek.
A Debreceni Egyetem Siófok Campus adott otthont az intézmény és a Balatoni Polgári Klub hagyományos nyári egyetemének, ahol az intézmény siófoki oktatási és kutatási terveit ismertették. Az egyetemi, városi és vállalati vezetők részvételével szervezett tanácskozáson bejelentették, hogy már idén szeptemberben megkezdődik az oktatás a Balaton-parti városban, az Egészségtudományi Kar egy féléves óvodai és iskolai szociális segítő továbbképzést indít.
A Debreceni Egyetem ad otthont a Magyar Meteorológiai Társaság (MMT) Aktuális kihívások a meteorológiában – fókuszban a megújulóenergia-szektor meteorológiai támogatása címmel meghirdetett, XXXIX. Vándorgyűlésének. A konferencián egyebek mellett az energiaszektor igényei, valamint a megújuló energiatermelés számára fontos sugárzás- és szél-előrejelzéssel kapcsolatos meteorológiai fejlesztések is szóba kerülnek.
A mezőgazdaság előtt álló kihívásokról, lehetséges kiutakról és innovációkról, valamint az aratás termésátlagairól és nyíló pályázati forrásokról is szó volt többek között a 33. Farmer Expo Nemzetközi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakkiállítás csütörtöki megnyitóján. A Debreceni Egyetem egy egyedülálló állattenyésztési technológiát is bemutat a seregszemlén.
Az Egyesült Államok, Belgium, Kuba, Lengyelország, San Marino és hazai egyetemek kutatói tartottak előadásokat az 1924-es amerikai bevándorlási törvény hátteréről és globális hatásairól, illetve a migráció kulcskérdéseiről a Debreceni Egyetemen (DE). A Johnson-Reed 100 Years Later címmel augusztus 22-23-án rendezett nemzetközi, hibrid konferenciát a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézete az American Hungarian Educators Association közösen szervezte.
Megújította együttműködését a Debreceni Egyetem Botanikus Kertje és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága. A megállapodás nyomán a Nagyerdő szélén található kert ezentúl nemcsak a természetből eltűnőben lévő, vagy kipusztult védett növények megőrzésében, szaporításában és visszatelepítésükben segíti a nemzeti parkot, hanem tervezik és elvégzik a visszatelepített növények utógondozását, nyomon követését is.