Hírek

Poszterdíjjal jutalmazták a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar másodéves kémia PhD-hallgatója, Sándor Balázs munkáját Európa legnagyobb kémiai kongresszusán, a EuChemS Chemistry Congress-en.

A Debreceni Egyetem munkatársai is részt vesznek abban a kutatásban, amely nemzetközi megközelítésben, magyar, cseh, lengyel, román és szlovák szakemberek közreműködésével vizsgálja a tanárképzés aktuális kihívásait. A Tanárok egy fenntartható jövőért projekt eddig elért eredményeit egy októberi szimpóziumon ismertetik Debrecenben.

Bár túl vagyunk a hőség tetőzésén, a folytatásban is 30 fokot meghaladó hőmérséklet várható, és a trendek azt mutatják, a klímaváltozás hatására a hőhullámokra hosszútávon is számíthatunk. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar szakemberei hőkamerával végzett mérései is bizonyították a napokban, hogy a különböző borítású felszínek között óriási különbség lehet a hőmérsékletet illetően.

Nemzetközi konferenciával emlékezett a 19. századi orosz irodalom egyik legnagyobb alakjára, Anton Pavlovics Csehovra az író halálának 120. évfordulója alkalmából a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szlavisztikai Intézete. A Főépületben július 15-17. között rendezett szakmai tanácskozáson több mint harminc előadó ismertette kutatásai legújabb eredményeit.

Vírus- és baktériumalapú gyógyszerhatóanyagok, vakcinák fejlesztésére, gyártására szolgáló pilot, azaz középméretű kutatólaboratóriumot hozott létre a Debreceni Egyetem. A létesítmény keddi ünnepélyes átadásán Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter példaértékűnek nevezte a Debreceni Egyetem innovációs tevékenységét.

Sikeresen zárult a montreáli magyarság kutatására indított program első szakasza, amelynek eredményeit közösen ismertették a Concordia Egyetemen a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar és Magyarország Montreáli Főkonzulátusának munkatársai. A Kanadában június közepén rendezett eseményen azt is bejelentették, hogy tovább bővült a kutatásban résztvevők köre.

Több mint háromszázan szereztek diplomát a most záruló félévben a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karán, a frissen végzettek a csütörtökön tartott ünnepségeken tettek esküt és vehették át okleveleiket a Főépület Díszudvarán.

Második helyen végzett a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar hallgatója a Magyarország Ügyészsége által meghirdetett Kozma Sándor Tudományos Pályázaton. Kocsner Dalma a díjat az ügyészség napja alkalmából tartott ünnepségen Polt Péter legfőbb ügyésztől vette át.

A nemzetközi hírű debreceni algebrai iskola vezetője, a Halle-Wittenbergi Luther Márton Egyetem modern algebrai iskolájának alapítója, Kertész Andor életpályáját elevenítette fel a Debreceni Egyetem Matematikai Intézete és az MTA Debreceni Területi Bizottság Matematikai Munkabizottsága. A jogelőd Kossuth Lajos Tudományegyetem Algebra és Számelmélet Tanszék egykori tanszékvezető egyetemi tanárára tanítványai és tisztelői emlékeztek halálának ötvenedik évfordulója alkalmából.

A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjasainak vezetésével a humán anatómia alapjaival, a plasztinációs módszerrel, az emberi test összetettségével ismerkedtek középiskolások a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében. A diákok a Biomérnöki Tanszékre is ellátogattak.